Всички тайни на Карлос Кастанеда

User info

Welcome, Guest! Please login or register.

You are here » Всички тайни на Карлос Кастанеда » Общи приказки » Български шамани

Български шамани

Posts 1 to 2 of 2

1

Миналата седмица изкарах в Сапарева баня. Нищо интересно - ядене, спане и киснене в басейна. С едно малко изключение...

Първия ден, някъде към 7 вечерта стоях пред един огромен кедър в центъра на градчето. Много красиво дърво. Имам огромно желание да посадя няколко такива около блока, събрал съм семена, но кой знащо не щат да поникват. Както стоях там, зад мен някой каза :
-Кедър...

Обърнах се и се заприказвахме. Почнахме от дърветата и стигнахме до историята. Човека, с който така и не се запознахме, разказваше за своите интереси. После заговори за свой приятел, който изследвал старобългарските шамански традиции, за това как търсел някакви следи, които би трябвало да са се запазили до днес и т.н. и накрая завърши с извода : 
-Старобългарското шаманство съществува и днес...

В тоя момент му звънна телефона. Беше жена му.
-Началника ме вика - обясни човека.
Сбогувахме се набързо, каза:
-Ще се виждаме.
И си замина.

На следващия ден обикалях по същото време около кедъра, но човека не се появи. Не се появи и на по-следващия, не се появи и цялата седмица. Всичко, което ми остана от него беше това "Старобългарското шаманство съществува и днес..."

Това си беше явен знак, но какво означава? Разрових из нета по темата, излязоха разни неща, но нищо смислено.
И реших да пусна темата тук. Някой чувал ли е нещо за "Старобългарското шаманство"?

2

Професор Александър Фол е един от най-добрите съвременни изследователи на езичеството, културата, традициите и още-още.. по българските (и не само, разбира се) земи.
Има издадени, както и преведени на други езици, книги.
Това е една от тях-

Orphica Magica I
Автор: Александър Фол

Книгата въвежда орфическата магика в широко дискутираната проблематика за магията въобще. В книгата за пръв път е подбрана и коментирана широка изворова база за орфическата магика - магически папируси, текстове от старогръцки и латински автори, заклинания върху златни, костени, глинени и оловни пластини, керамични фрагменти и епиграфски материали.
Като следствие от дългогодишните си изследвания върху тракийския устен орфизъм, авторът прави обзор на формирането на устния орфизъм в Микенска Гърция и в Микенска Тракия до края на 2 хил. пр. Хр., функционирането му в Микенска Тракия и етносните елински области до 6-5 в. пр. Хр., създаването на литературен елински орфизъм през тези векове, снизяването и профанизацията и на устната аристократическа доктрина, и на литературно-философското учение от 4 в. пр. Хр. насетне, интегрирането на откритата мистериална народна вяра във фолклорното християнство през 1-4 в. и съхраняването на следите й в Югоизточна Европа и до днес.
Преминавайки от старогръцкия към тракийския орфизъм, от литературния /полисния/ към устния /етносния/, Александър Фол следва тезата си, че Орфей е персонификация на опита за постигане на индивидуално познание, орфик - носителят на този опит, одухотворен и приведен в действие от озарението на вярата, орфизъм - тип доктринално поведение. Докато етносният тракийски орфизъм е завършен светоглед, елинският, който е философско-спекулативен, се основава на митично авторство. През 4 в. пр. Хр. разпространението на орфическата вяра-обредност се усилва и поставя началото на нейната профанизация. Тогава се заражда проблематиката и на Orphica Magica - на умението да се заставят боговете да изпълнят волята на онзи, който ги призовава.

https://m.helikon.bg/113476-Orphica-Magica-I.html

Не съм я чела. Чела съм други негове неща, но преди много време. Затова съм и пристрастна, което прави мненоето ми само примерно.

Има художествена литература на български автори по въпроса, в която те се позовават на негови трудове. Има и плагиати, нормално е.

Съвременните български историци са твърде странни. Последно предизвикаха учудването ми с историята за Граф Дракула....

Истината е в подобни срещи, на живо.

С голямо закъснение.

Ще продължа по-късно.

Author signature

Животът прошепва: Няма да издържиш бурята...
Воинът отговаря: Аз съм бурята!!

Quick post

Write and submit your message

You are here » Всички тайни на Карлос Кастанеда » Общи приказки » Български шамани